Zdrada. Terapia Małżeńska i Terapia Par Warszawa

Zdrada. Terapia Małżeńska i Terapia Par Warszawa

 

Na tej stronie znajdziecie Państwo naszą propozycję pomocy terapeutycznej dla par i małżeństw, które chcą wspólnie pracować nad swoim związkiem po zdradzie…

…ALE, zanim zaczniecie czytać dalej, upewnijcie się, czy na pewno potrzebujecie wspólnej terapii, czy raczej indywidualnego spotkania.

Poniżej przedstawiamy nasze wskazówki:

Wspólna terapia par / terapia małżeńska jest dobrym wyborem:

– kiedy razem czujecie, że Wasze małżeństwo / związek nie może dłużej być takie jak dawniej i że chcecie wspólnie wziąć odpowiedzialność, aby coś w nim zmienić
– kiedy zależy Wam na szukaniu rozwiązań, a nie tylko na oskarżaniu siebie nawzajem
– kiedy RAZEM doszliście do wniosku, że zdrada była szokującą pobudką dla waszego związku i teraz chcecie zrozumieć czego brakuje w waszej relacji

Terapia indywidualna jest dobrym wyborem jeśli:

– przeżywasz bardzo silne emocje i reakcje po zdradzie
– nie możesz zaufać partnerowi, pomimo tego, że zdrada wydarzyła się już jakiś czas temu
– przychodzą do ciebie ciągle obrazy zdrady, które wywołują cierpienie
– masz silną potrzebę rewanżu lub zemsty za zdradę
– czasem wpadasz w tak silną złość, że nie panujesz nad sobą

Jeśli potrzebujecie Państwo raczej indywidualnego spotkania, to prosimy kliknąć na poniższy link:

>> Terapia indywidualna dla osób zdradzonych

TERAPIA PAR / MAŁŻEŃSKA PO ZDRADZIE MOŻE BYĆ POMOCNA:

1 – JEŚLI WŁAŚNIE PRZEŻYWACIE SZOK PO UJAWNIENIU ZDRADY

Jeśli odkrycie zdrady wydarzyło się kilka dni lub nawet tygodni temu, to państwa związek przechodzi prawdopodobnie właśnie fazę szoku.

To jest moment, kiedy pojawiają się silne emocje – zranienie, żal, poczucie winy, poczucie wstydu, złość. Kłótnie bywają bardzo intensywne. Możecie czuć się przeciążeni emocjami, dyskusjami, pytaniami.

Czasami zapada lodowate, a jednocześnie niepokojące milczenie – emocje są zamrożone, ale pod powierzchnią wszystko się gotuje.

Może być trudno się wam skupić na codziennych obowiązkach, dbać o siebie i rodzinę.

W tej fazie psychoterapia małżeńska może być pomocna, jeśli potrzebujecie konstruktywnie powiedzieć sobie o bólu, złości, poczuciu winy i innych emocjach oraz empatycznie zrozumieć siebie nawzajem.

Jeśli jednak emocje i reakcje są bardzo silne i trudno jest konstruktywnie je komunikować, to proponujemy indywidualne spotkanie. Na wspólną terapię przyjdzie czas później.

2 – lub JEŚLI CZAS NIE ULECZYŁ RAN PO ZDRADZIE

Może nie jesteście już w fazie szoku. Do ujawnienia romansu doszło kilka miesięcy, a może nawet kilka lat temu.

Może czujecie, że czas wcale nie uleczył waszych ran, a wasz związek jest taki, jaki był przed zdradą, a może nawet się pogorszył. Oddaliliście się od siebie, macie poczucie, że czegoś wam ciągle brakuje, że nic się nie zmieniło.

Może co jakiś czas przypomina wam się zdrada. A wtedy pojawiają się silne emocje, kłótnie i niezrozumienie.

Jeśli jesteście gotowi do wspólnej rozmowy i do wspólnej pracy nad tym jakie konieczne zmiany w waszym związku musicie przeprowadzić, to terapia małżeńska, może być dla was bardzo pomocna.

Ale jeśli mimo upływu czasu są w tobie ciągle obecne silne emocje: poczucie zdradzenia, poczucie żalu, ciągła podejrzliwość, brak zaufania, które nie pozwalają Ci się zaangażować w związek, to proponujemy raczej indywidualne spotkanie. Na indywidualnych sesjach możesz odkryć, czego potrzebujesz, aby poradzić sobie z tymi emocjami, myślami, i odzyskać swoje życie.

JAKICH REZULTATÓW MOŻECIE PAŃSTWO OCZEKIWAĆ?

 • uspokojenia emocji
 • odzyskania poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności w związku
 • poznania i lepszego zrozumienia siebie oraz partnera / partnerki
 • poznania wzajemnych potrzeb i sposobów ich realizowania
 • uzyskania jasnego i wyważonego zrozumienia powodów decyzji o romansie
 • ruszenia dalej po zdradzie
 • odzyskania poczucia więzi
 • odbudowania zaufania, bliskości i życia seksualnego
 • stworzenia nowej wizji bardziej satysfakcjonującego związku
 • stworzenia związku opartego na szczerości i wzajemnej odpowiedzialności
 • wiele małżeństw, które zdecydowały się zostać razem zaczynają tworzyć silniejszą i lepszą relację, niż tworzyły przed romansem

JAK MOŻEMY PAŃSTWU POMÓC:

Nasze doświadczenie pokazuje, że chociaż każda para jest niepowtarzalna i ma specyficzny proces oraz potrzeby, to jednak pewne doświadczenia i tematy pracy są zadziwiająco podobne u wszystkich  par przeżywających kryzys po zdradzie.

1 ETAP PRACY NAD ZWIĄZKIEM PO ZDRADZIE

W pierwszym etapie – etapie szoku – pomożemy wam poradzić sobie z bezpośrednimi następstwami kryzysu spowodowanego ujawnieniem lub przyznaniem się do romansu z trzecią osobą: z silnymi negatywnymi emocjami i myślami, agresywnymi zachowaniami, z silną potrzebą zemsty.

Pomożemy państwu mówić o swoich emocjach i przeżyciach, w taki sposób, abyście się wzajemnie słuchali, a nie wzajemnie ranili. Pomożemy państwu na nowo ustalić codzienne obowiązki, rozwiązać pilne problemy rodzinne i zadbać o swój dobrostan.

Chcemy państwu pomóc przejść ten początkowy okres, tak, by nie pogarszać i tak już bardzo trudnej sytuacji.

Wiele par rozchodzi się nie dlatego, że doszło do zdrady, ale dlatego że nie potrafią sobie poradzić z silnymi emocjami, negatywnymi myślami po zdradzie oraz z dystansem emocjonalnym, który się w związku z tym powiększa między nimi.

Podsumowując – pierwszy etap pracy nad swoim związkiem po zdradzie to:

 • poradzenie sobie z bólem i szokiem
 • wzięcie odpowiedzialności za ból, który się wyrządziło
 • empatyczne zrozumienie uczuć, drugiej osoby
 • nauczenie się sposobów rozmawiania, które nie ranią
 • podjęcie decyzji, jak zorganizować codzienne życie
 • znalezienie sposobów na dbanie o siebie
 • odpowiedź na pytania, jak postępować z dziećmi, ze znajomymi i z rodziną
 • odpowiedź na pytanie, jak postępować z tą trzecią osobą, z którą jedno z was miało związek seksualny lub emocjonalny

2 ETAP PRACY NAD ZWIĄZKIEM PO ZDRADZIE

W drugim etapie pomożemy Państwu zrozumieć dlaczego jedno z was podjęło decyzję o romansie z trzecią osobą. Chcemy, abyście wypracowali wspólne zrozumienie tego, dlaczego do tego doszło. To ważne, by odzyskać poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności. Ważne jest również dlatego, że będziecie mogli na tej podstawie podjąć wyważoną decyzję, co dalej z waszym małżeństwem lub związkiem i co w nim zmienić.

Podsumowując – drugi etap pracy nad swoim związkiem po zdradzie to:

 • odpowiedź na pytanie, jakie był wasz związek tuż przed zdradą i czy nie było w nim sygnałów niezadowolenia lub chęci zmiany
 • odkrycie powodów, dla których jedno z was podjęło decyzję o zdradzie:
  • a) powodów związanych z osobistą psychologią osoby, która miała romans,
  • b) powodów związanych z problemami lub brakami w waszym związku, do których wspólnie się przyczyniliście,
 • poznanie lepiej tego, kim tak naprawdę jesteście i jakie macie potrzeby (jeśli do tej pory część waszej osobowości była ukrywana w związku)
 • szczera rozmowa o niewygodnych prawdach i o nierozwiązanych problemach w związku, które były zakopane, a które mogły przyczynić się do zdrady

3 ETAP PRACY NAD ZWIĄZKIEM PO ZDRADZIE

Jeśli zdecydujecie się państwo być ze sobą razem, to w trzecim etapie pomożemy wam ustalić nowe zasady waszego związku. Wasza stara relacja skończyła się zdradą. Można powiedzieć, że stary model waszej relacji nie sprawdził się lub się wypalił. Jeśli chcecie ponownie podjąć decyzję o byciu razem, to potrzebujecie stworzyć nowy model relacji. Obydwoje potrzebujecie się zmienić i stworzyć nowy, bardziej satysfakcjonujący związek.

Jeśli się wam to uda, to z perspektywy czasu będziecie mogli popatrzeć na zdradę, jako na bolesną lekcję, która przemieniła was i waszą relację.

Jeśli natomiast zdecydujecie się rozstać, to pomożemy wam dokonać tego jak najmniej boleśnie.

Podsumowując – trzeci etap pracy nad swoim związkiem po zdradzie to:

 • W przypadku decyzji o pozostaniu w związku
  • ustalenie nowych i transparentnych zasad waszej relacji
  • zbudowanie nowego, bardziej satysfakcjonującego związku
  • szukanie sposobów realizacji wszystkich waszych ważnych potrzeb i marzeń w ramach związku, a nie poza nim; a jeśli poza związkiem, to przynajmniej w zgodzie i w porozumieniu z waszym współmałżonkiem lub współpartnerem
 • W przypadku rozstania: przeżycie żałoby i stworzenie nowej wizji swojego życia

Oczywiście plan terapii jest tylko mapą i może się elastycznie zmienić w zależności od tego, czego każde z was potrzebuje i co aktualnie dzieje się w waszym związku.

Jeśli zdrada wydarzyła się klika lat temu, to prawdopodobnie potrzebujecie bardziej skupić się na drugim i trzecim etapie pracy.

.

A CO JEŚLI MAM WĄTPLIWOŚCI, CZY JESZCZE CHCĘ PRACOWAĆ NAD SWOIM ZWIĄZKIEM / MAŁŻEŃSTWEM?

Jeśli jedno z was już teraz wie, że chce pracować nad związkiem, a drugie ma wątpliwości, czy zostać, czy raczej odejść ze związku, to na tym etapie wspólna terapia może nie być najlepszym wyborem.

W takiej sytuacji mamy dla Państwa propozycję, abyście podjęli bardzo krótką indywidualną konsultację składającą się od 1 do 5 spotkań, której jedynym celem będzie podjęcie decyzji: rozstanie, czy wspólna praca na terapii par.

Jeśli z jakichkolwiek innych powodów nie decydujecie się na wspólną wizytę, a jednak chcecie zrozumieć lepiej siebie, to zapraszamy na sesje indywidualne: albo dla osób zdradzonych albo dla osób, które miały / mają romans.

.

CHCIELIBYŚMY SIĘ PAŃSTWU PRZEDSTAWIĆ.

Jesteśmy psychologami i psychoterapeutami, którzy specjalizują się w pomocy małżeństwom i parom po zdradzie.

Mamy za sobą 19 lat doświadczeń pracy terapeutycznej, podczas których pomagaliśmy naszym klientom przekształcać niesatysfakcjonujące związki, w relacje, w których obydwie osoby mogły się wspólnie wspierać, realizować i doceniać swoją odmienność.

Zawodowo tworzymy Ośrodek Nowe Wzorce, a prywatnie jesteśmy małżeństwem. Wierzymy, że każda relacja ma swoją opowieść i swoją mądrość. Wierzymy, że relacja czasem utyka w rozwoju, doświadcza bolesnych kryzysów, i że warto dać jej szansę. Nie wierzymy jednak w bycie w relacji za wszelką cenę, bo cenimy sobie osobistą wolność i decyzje każdego człowieka.

Zdrada - Terapia małżeńska Warszawa, terapia par Warszawa - Małgorzata Szczepańska Małgorzata Szczepańska – psycholog, psychoterapeutka

Pracuję z małżeństwami i parami, które doświadczają sytuacji trudnych oraz kryzysów. Uważam, że z każdej , nawet najtrudniejszej sytuacji można się nauczyć czegoś. Dlatego pomagam parom w odkrywaniu procesu zmiany: przed jakim wyzwaniem stoją jako osoby i jako związek, czego nie wnoszą do swojego osobistego życia i do relacji. Pomagam parom szukać ich własnych sposobów na rozwijanie relacji i tworzenie jej w bardziej satysfakcjonujący sposób. Pracuję także z parami w sytuacji rozstania nad tym, jak przejść przez tę trudną sytuację bez czynienia jej jeszcze trudniejszą niż jest. – czytaj więcej

NASZE KWALIFIKACJE ZAWODOWE

 • Jesteśmy magistrami psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
 • Jesteśmy certyfikowanymi psychoterapeutami psychologii procesu Instytutu Psychologii Procesu.
 • Należymy do Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu i podlegamy pod Komisję Etyczną tego Stowarzyszenia
 • Należymy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychologii Zorientowane na Proces (IAPOP)

 

Cały czas dokształcamy się, uczestnicząc w warsztatach szkoleniowych oraz konsultujemy naszą pracę z superwizorami (z zachowaniem zasad poufności), aby dawać Państwu najlepszą możliwą pomoc.

International Association of Process Oriented PsychologyInstytu Psychologii Procesu UKSW

NASZE WARTOŚCI – CZY DĄŻYMY DO URATOWANIA MAŁŻEŃSTWA LUB ZWIĄZKU?

Nasze podejście do bycia lub nie bycia razem jest następujące: małżeństwa i długoterminowe relacje są dla nas ważne, pragniemy pomóc Państwu poradzić sobie ze zdradą, zrozumieć ją, wybaczyć sobie i pomóc wprowadzić konieczne zmiany, aby do niej ponownie nie doszło, i aby wasz związek wyszedł z tej ciężkiej próby bardziej dojrzały i rozwinięty. Ale jednocześnie ważna dla nas jest autonomia i wolność, każdego z was.

Każde z was wie najlepiej, czego pragnie, jakie chce mieć życie i z kim je spędzić. Jeśli jedno z was chce się rozstać, a my będziemy widzieli sygnały, które nie będą spójne z tą decyzją, to będziemy na nie wskazywać, abyście mogli podjąć jak najbardziej świadomą i pełną decyzję, biorąc również pod uwagę wasze dzieci.

Jeśli zdecydujecie się rozstać, wtedy pomożemy wam w tym rozstaniu, aby było ono jak najmniej bolesne dla was i waszych bliskich.

METODA PSYCHOTERAPEUTYCZNA, KTÓRĄ PRACUJEMY

Każde z nas ma swój niepowtarzalny styl pracy, ale bazą teoretyczną i praktyczną, która pomaga nam postawić hipotezę odnośnie tego, co się dzieje i jak pracować w danym momencie terapii  jest psychologia procesu Arnolda Mindella.

W naszej pracy ze zdradą czerpiemy również z doświadczeń klinicznych między innymi takich psychologów i psychoterapeutów jak Donald Baucom, Douglas Snyder, Kristina Gordon, Susan Johnson, Peggy Vaughan, Tammy Nelson, John Gottman, Emily Brown, Herbert Strean.

.

JAK DŁUGO TRWA TERAPIA PAR / TERAPIA MAŁŻEŃSKA PO ZDRADZIE?

Niektóre pary potrzebują 1-2 spotkań, aby zrozumieć kierunek, w jakim chcą zmieniać swój związek i dalej chcą pracować samodzielnie. Zawsze możecie Państwo wrócić, jeśli pojawią się trudności.

Są też pary, które mają potrzebę dłuższej pracy na wspólnych sesjach nad swoim związkiem.

Ilość sesji zależy zawsze od Państwa decyzji, a ta decyzja jest weryfikowana na bieżąco z sesji na sesję.

CZĘSTOTLIWOŚĆ SPOTKAŃ

Częstotliwość spotkań zależy od Państwa potrzeb, a także możliwości. Możemy ustalić spotkania raz w tygodniu lub  raz na dwa tygodnie.

CZAS TRWANIA SESJI

Wszystkie sesje trwają 50 minut.

CENA:

Prowadzimy naszą praktykę terapeutyczną odpłatnie (nie współpracujemy z NFZ)
Opłata za każde spotkanie (50 min) to 200 zł.

Prosimy zwrócić uwagę, że mamy zasadę odwoływania sesji lub zmiany terminu z minimalnym 24 godzinnym wyprzedzeniem przed terminem wizyty. Odwołanie lub zmiana terminu później niż 24 godz przed sesją oznacza PEŁNĄ opłatę za nieodbytą sesję.

SPOSÓB PŁATNOŚCI

GOTÓWKA – Na miejscu w ośrodku przyjmujemy opłaty tylko w gotówce. Płatności za sesje przyjmowane są po odbytym spotkaniu.

PRZELEW – Możliwe jest również dokonanie przelewu za sesję na konto bankowe. Przelew prosimy wykonać PRZED umówionym terminem sesji. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani tego typu płatnością, to prosimy o przejście na specjalną stronę płatności.

MIEJSCE

Nasz ośrodek mieści się w Warszawie, niedaleko pl. Zbawiciela i Metra Politechnika
Warszawa, al. Armii Ludowej 6 lok.120 (klatka IV, parter)
Kliknij ten link, aby zobaczyć sposób dojazdu

PIERWSZE SPOTKANIE – KONSULTACJA

Pierwsze nasze spotkanie będzie miało charakter konsultacji.

Oznacza to, że będzie przeznaczone na poznanie waszej sytuacji i aktualnych emocji. Wspólnie będziemy zastanawiać się jakie macie Państwo potrzeby i oczekiwania oraz w jaki sposób najlepiej te potrzeby i oczekiwania zaspokoić.

Nie zawsze terapia pary jest najlepszym wyborem. Czasami lepszym wyborem mogą być indywidualne spotkania, polecenie grupy wsparcia, polecenie konsultacji lekarskiej lub polecenie innego terapeuty.

Jeśli wspólnie zdecydujemy się na wspólną pracę terapeutyczną, aby osiągnąć cel, który dla Państwa jest ważny, wtedy ustalimy szczegóły dalszej współpracy.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA PIERWSZĄ WIZYTĘ?

Przed pierwszym spotkaniem warto poświęcić chwilę czasu i zastanowić się nad poniższymi pytaniami:

 • W jakim stopniu dbacie o samego / samą siebie ?
 • W jakim stopniu dbacie o siebie nawzajem ?
 • Jak udaje się wam wykonywać codzienne obowiązki?
 • Jak radzicie sobie z emocjami?
 • Jaka jest historia waszego związku?
 • Jaka była wasza relacja przed zdradą?
 • Gdybyście mieli w jednym zdaniu określić trudność, z którą nie możecie sobie teraz poradzić?
 • Jakiego rozwiązania tej trudności oczekujecie?
 • Jakie jest wasze wyobrażenie udanej terapii?
 • Jakiego rodzaju pomocy potrzebujecie od terapeuty?

JAK UMÓWIĆ SIĘ NA KONSULTACJĘ?

 

1
REZERWACJA ONLINE PRZEZ INTERNET – natychmiastowe sprawdzenie wolnych terminów

Jeśli jesteście Państwo gotowi, aby umówić się na konsultację, to kliknijcie przycisk poniżej, aby sprawdzić wolne terminy u wybranego terapeuty i zarezerwować wybraną godzinę.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

2
REZERWACJA I ROZMOWA PRZEZ TELEFON.

Możecie też zarezerwować wizytę telefonicznie oraz porozmawiać z nami przez telefon, jeśli macie jakieś pytania odnośnie konsultacji.

Małgorzata Szczepańska – tel. 694 847 511