Zdrada. POMOC PSYCHOLOGICZNA dla osób zdradzonych
Niewierność jest jednym z najbardziej bolesnych i emocjonalnie wyczerpujących doświadczeń. Psychoterapia może pomóc Ci odzyskać swoje życie na nowo.
Być może czujesz:
- wstyd, wściekłość, lęk
- depresję i brak sensu życia
- silne poczucie zranienia, bezradności i bólu
- czujesz, że twój świat się zawalił
- czujesz chęć zemsty i nawet snujesz wizje na ten temat
Może doświadczasz:
- powracających do Ciebie wizji i snów o zdradzie
- myśli samobójczych
Może też zauważasz, że:
- zachowujesz się agresywnie
- nadużywasz alkoholu
Być może zadajesz sobie pytania:
- Co ze mną jest nie tak?
- Jak on mógł / ona mogła mi to zrobi?
- Jak mógł / mogła tak kłamać mi w żywe oczy?
- Dlaczego zrobił / zrobiła mi coś takiego?
Wszystkie te pytania, doświadczenia, zachowania i uczucia są absolutnie naturalne i zrozumiałe w tej sytuacji
Nagłemu zniszczeniu ulegają podstawowe przekonania i założenia odnośnie swojego małżonka, odnośnie małżeństwa, odnośnie tworzenia rodziny, odnośnie siebie samego, odnośnie życia i relacji w ogóle. Zostaje naruszone podstawowe założenie, że możemy sobie wzajemnie ufać, że związek, zwłaszcza związek małżeński jest bezpiecznym i przewidywalnym miejscem, w którym się kochamy i dbamy o siebie wzajemnie.
Częstą konsekwencją odkrycia zdrady męża lub żony są objawy depresji i stanów lękowych. Ich nasilenie może być tak duże, że oprócz psychoterapii, potrzebne jest krótkoterminowe wsparcie lekarstwami antydepresyjnymi lub przeciwlękowymi. Z tego powodu zachęcamy Państwa do skorzystania z konsultacji z lekarzem psychiatrą, jeśli doświadczacie silnego obniżenia nastroju, myśli samobójczych lub napadów lękowych.
Oczywiście nasilenie tych objawów zależy od tego, kiedy doszło do ujawnienia zdrady. Jeśli niedawno, to prawdopodobnie jesteście Państwo pogrążeni w szoku. Jeśli zdrada miała miejsce jakiś czas temu, to i tak ciągle możecie odczuwać konsekwencje tej historii w postaci obniżonego nastroju, odcięcia od uczuć lub nagłego owładnięcia skrajnymi emocjami i negatywnego myślenia o sobie.
W CZYM MOŻEMY POMÓC?
W radzeniu sobie ze zdradą pomaga odzyskanie siebie jako niezależnej osoby, w takim sensie, że widzimy siebie nie tylko jako część relacji, nie tylko w roli żony lub męża, ale widzimy siebie również jako podmiotową osobę. To pomaga w odzyskaniu poczucia własnej wartości.
-
- Aby to było możliwe, trzeba uznać, że można zostać zranionym, trzeba przyjąć, zrobić miejsce i dopełnić różne uczucia, które się pojawiły w sytuacji zdrady – ważne jest wyrażenie wszystkich reakcji i „spalenie całego drewna”
-
- Czasami konieczne jest zobaczenie, skąd się biorą we mnie tak silne reakcje, skąd to wynika. Zdrada porusza często jakieś nasze wcześniejsze zranienie, jakąś historię z przeszłości, która ożywa na nowo zupełnie niespodziewanie. Zaczynamy się czuć, jakbyśmy znowu wylądowali w znanej roli z naszej przeszłości. Zajęcie się tą historią i znalezienie dla niej właściwego rozwiązania, może być tym, co uwalnia z silnych reakcji po aktualnej zdradzie.
- Inna rzecz, która pomaga radzić sobie z doświadczeniem zdrady, to rozumienie psychologicznych mechanizmów, które rządzą sytuacją zdrady i tym, co się wydarza z poszczególnymi osobami i z relacją po zdradzie. Zrozumienie tych mechanizmów przywraca poczucie względnej przewidywalności i przygotowuje do radzenia sobie z nimi, gdy się pojawią. Przykładem takich mechanizmów psychologicznych, które występują jako konsekwencja zdrady u prawie wszystkich osób, są:
– skrajnie silne emocje
– powracające obrazy zdrady (tak zwane flashbacki)
– niemalże obsesyjnie zadawane pytanie o szczegóły zdrady
- Gdy emocje się uspokoją, wtedy można zacząć zmieniać siebie, zmieniać swoją relację i podejmować podmiotowe decyzje. Przychodzi wtedy czas na stawianie sobie trudnych pytań i udzielanie szczerych odpowiedzi – to bywa bardzo wymagający, ale też odkrywczy moment w terapii. Można zacząć zastanawiać się nad tym, czego sygnałem była ta zdrada, czego brakuje w naszej relacji i jak chcę zmienić swój związek. Można zacząć się zastanawiać w jakim sensie ponoszą też część odpowiedzialności za to, że mój partner / partnerka zdecydował/a się na romans? Jaki jest mój udział w tej sytuacji? Jak ja muszę się zmienić w tej relacji?
- Można też zacząć sprawdzać, czy sytuacja zdrady, która mi się przydarzyła, nie pokazuje również jakiś moich własnych potrzeb i pragnień, które są zmarginalizowane lub zaniedbane we mnie. Jak ja osobiście chce się zmienić, by zrobić trochę miejsca na te potrzeby w moim życiu?
Zdradę odbiera się bardzo osobiście…
– w takim sensie, że godzi ona w nasze poczucie bezpieczeństwa, własnej wartości, ufności do siebie i do innych osób. W tym miejscu można utknąć na długi czas. Pomocy w odzyskaniu siebie samego potrzebują i kobiety, i mężczyźni – bywa, że mężczyznom jest trudniej, gdyż zdrada jest odbierana jako coś, co godzi w dumę osobistą. I ta zraniona duma utrudnia poszukiwanie pomocy.
A ponieważ zdrada i romanse są tematem tabu i publicznie nie mówi się o nich, to rodzi to dodatkowe poczucie osamotnienia i izolacji. Pomocą jest na przykład zwrócenie się do kogoś, kto zrozumie i wysłucha (może to być przyjaciel), nie będzie dawał rad i nie będzie mówił, co powinniśmy zrobić w tej sytuacji. Może to być też grupa wsparcia albo psychoterapeuta.
PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA – JAKICH REZULTATÓW MOŻESZ OCZEKIWAĆ PRACUJĄC Z NAMI?
- emocje nie będą kontrolować twojego zachowania
- odnajdziesz swoją podmiotowość i kontakt ze sobą
- odzyskania zaufania do siebie
- odzyskania zaufania do związków
- odzyskania poczucie własnej wartości
- odzyskania poczucia bezpieczeństwa i sensu życia
- wypracowania odpowiedzi na wiele dręczących pytań
- realnego widzenia swojego partnera i swojego związku
PODEJRZEWAM, ŻE MÓJ MĄŻ / ŻONA MNIE ZDRADZA
Może podejrzewasz, że żona lub mąż ma romans. Ta sytuacja też wiąże się z niepewnością, bólem i poczuciem osamotnienia. W tych okolicznościach również warto skorzystać z pomocy terapeuty.
Możesz mieć wątpliwość, możesz uważać, że to tylko się tobie wydaje i że okaże się, że czepiasz się o coś, czego nie ma. Ale jednak w pewien sposób już zaczynasz żyć, tak, jakby ta sytuacja zdrady obowiązywała, jakby to się już działo.
Ludzie podejrzewają, czasami ktoś ma nawet dowody: SMSy lub maile, ale wciąż nie pytają, nie wiedzą, co zrobić i nie konfrontują się z tym. Co stoi na przeszkodzie, żeby porozmawiać z mężem albo żoną o tym, czy ma romans? Czy w ogóle masz odwagę zadać takie pytanie? A jeśli nie to, co jest trudnego w tym?
Istnieje też inna sytuacja: czasem ktoś pyta o romans, ale zadowala się odpowiedzią, że to nieprawda. Nie chodzi o to, że każdy, kto mówi, że nie ma romansu, kłamie. Nasz punkt ciężkości jest położony tutaj na twoją otwartość i dojrzałość do podjęcia tematu. Czy jeśli zadajesz pytanie o romans, to czy masz gotowość, żeby usłyszeć prawdę?
Możemy pracować na terapii nad gotowością, żeby poruszyć ten temat i żeby być gotowym usłyszeć prawdziwą odpowiedź. Dzięki temu masz szansę wyjść z poczucia osamotnienia i dystansu w związku. Możesz wyjść ze świata podejrzliwości i złudzeń. Możesz zacząć budować szczerą i bliską relację.
.
CHCIELIBYŚMY SIĘ PAŃSTWU PRZEDSTAWIĆ.
Jesteśmy psychologami i psychoterapeutami, którzy specjalizują się w pomocy psychologicznej po zdradzie.
Mamy za sobą 14 lat doświadczeń i kilka tysięcy godzin pracy terapeutycznej z klientami.
Zawodowo tworzymy Ośrodek Nowe Wzorce, a prywatnie jesteśmy małżeństwem. Sami wiemy jak czasami wymagające jest tworzenie długoterminowej relacji i jak łatwo można w takiej relacji dotknąć najbardziej delikatnych miejsc i kompleksów. Ale jednocześnie widzimy, że ta sama relacja potrafi przyczyniać się w ogromnym stopniu do osobistego rozwoju każdego z nas, jest źródłem satysfakcji i obszarem realizacji bardzo ważnych potrzeb.
Poprzez relację, czasem w bardzo bolesnej formie przychodzi często informacja, która zmusza nas do pracy nad sobą. Tak też właśnie myślimy o sytuacji zdrady i do takiej pracy nad sobą zapraszamy państwa.
Małgorzata Szczepańska – psycholog, psychoterapeutka
Pracuję z małżeństwami i parami, które doświadczają sytuacji trudnych oraz kryzysów. Uważam, że z każdej , nawet najtrudniejszej sytuacji można się nauczyć czegoś. Dlatego pomagam parom w odkrywaniu procesu zmiany: przed jakim wyzwaniem stoją jako osoby i jako związek, czego nie wnoszą do swojego osobistego życia i do relacji. Pomagam parom szukać ich własnych sposobów na rozwijanie relacji i tworzenie jej w bardziej satysfakcjonujący sposób. Pracuję także z parami w sytuacji rozstania nad tym, jak przejść przez tę trudną sytuację bez czynienia jej jeszcze trudniejszą niż jest. – czytaj więcej
Grzegorz Szczepański – psycholog, psychoterapeuta
Pomagam osobom, które czują, że zdrada w jakiś sposób zawładnęła ich życiem – przeżywają bardzo silne emocje i reakcje, doświadczają powracających obrazów zdrady, nie potrafią zaufać partnerowi i sobie. Cierpią z powodu poczucia małej wartości. Zdrada potrafi naruszyć wewnętrzny fundament bezpieczeństwa i bazowego zaufania do siebie i do ludzi – czasem otwiera historie z przeszłości, które wydawały się być już dawno pogrzebane. Ale też patrząc pozytywnie – niekiedy zdrada jest jak pobudka, która sprawia, że zaczyna się chcieć coś zmienić w swoim życiu.- czytaj więcej
.
METODA PRACY, KTÓREJ UŻYWAMY W TERAPII
Każde z nas ma swój niepowtarzalny styl pracy, ale bazą teoretyczną i praktyczną, która pomaga nam postawić hipotezę odnośnie tego, co się dzieje i jak pracować w danym momencie terapii jest psychologia procesu Arnolda Mindella.
W naszej pracy ze zdradą czerpiemy również z doświadczeń klinicznych między innymi takich psychologów i psychoterapeutów jak Donald Baucom, Douglas Snyder, Kristina Gordon, Susan Johnson, Peggy Vaughan, Tammy Nelson, John Gottman, Emily Brown, Herbert Strean.
NASZE KWALIFIKACJE ZAWODOWE
- Jesteśmy magistrami psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Jesteśmy certyfikowanymi psychoterapeutami psychologii procesu Instytutu Psychologii Procesu.
- Należymy do Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów i Trenerów Psychologii Procesu i podlegamy pod Komisję Etyczną tego Stowarzyszenia
- Należymy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychologii Zorientowane na Proces (IAPOP)
Cały czas dokształcamy się, uczestnicząc w warsztatach szkoleniowych oraz konsultujemy naszą pracę z superwizorami (z zachowaniem zasad poufności), aby dawać państwu najlepszą możliwą pomoc.
.
JAK DŁUGO TRWA TERAPIA INDYWIDUALNA PO ZDRADZIE?
Ponieważ każda osoba dotknięta zdradą partnera odbiera to doświadczenie inaczej, dlatego też czas potrzebny na poradzenie sobie ze zdradą jest różny. Czas trwania terapii zależy też od wielu innych czynników takich jak: czas, który minął od momentu zdrady, ilość emocji, która się nagromadziła, siła negatywnych przekonań, które się wytworzyły po zdradzie, a także Państwa motywacji do dokonywania zmian.
Oczywiście ostatecznie długość trwania terapii zależy od Państwa potrzeb, celów, możliwości finansowych, a także od poczucia, czy uczestniczenie w terapii pomaga wam.
Można założyć, że ten rodzaj terapii przeciętnie trwa od 6 do 20 spotkań.
CZĘSTOTLIWOŚĆ SPOTKAŃ
Terapia potrzebuje regularności, potrzebuje stać się na pewien czas ważnym punktem życia, w którym możecie Państwo poświęcić uwagę sobie, swoim problemom i swojemu rozwojowi.
Zazwyczaj praktykujemy spotkania raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie.
CZAS TRWANIA SESJI
Wszystkie sesje trwają 50 minut.
MIEJSCE
Nasz ośrodek mieści się w Warszawie, niedaleko pl. Zbawiciela i Metra Politechnika
Ośrodek Terapii Małżeństw i Par Nowe Wzorce
Warszawa, al. Armii Ludowej 6 lok.120 (klatka IV, parter)
Kliknij ten link, aby zobaczyć sposób dojazdu
CENA:
Prowadzimy naszą praktykę terapeutyczną odpłatnie.
Opłata za każde spotkanie (50 min) to 180 zł.
Prosimy zwrócić uwagę, że mamy zasadę odwoływania sesji lub zmiany terminu z minimalnym 24 godzinnym wyprzedzeniem przed terminem wizyty. Odwołanie lub zmiana terminu później niż 24 godz przed sesją oznacza PEŁNĄ opłatę za nieodbytą sesję.
SPOSÓB PŁATNOŚCI
GOTÓWKA – Na miejscu w ośrodku przyjmujemy opłaty tylko w gotówce. Płatności za sesje przyjmowane są po odbytym spotkaniu.
PRZELEW – Opłata za sesje online dokonywane są za pośrednictwem przelewu na konto bankowe. Przelew prosimy wykonać w dniu sesji. Prosimy o przejście na stronę, gdzie są szczegóły odnośnie przelewu.
TERAPIA ONLINE
Jeśli jesteście Państwo z poza Warszawy, a jesteście zainteresowani pracą psychoterapeutyczną z nami, to chcielibyśmy wam zaproponować indywidualne sesje za pośrednictwem komunikatora Skype lub Zoom. Sesje online prowadzimy z naszego Ośrodka w Warszawie. Widzimy się i słyszymy za pośrednictwem kamery internetowej i słuchawek. Cena i czas trwania takich sesji jest identyczna jak spotkania na żywo w gabinecie.
Wszystkie szczegóły techniczne i inne pytania związane z sesjami online są dostępne po kliknięciu na ten link.
PIERWSZE SPOTKANIE – KONSULTACJA
Pierwsze nasze spotkanie będzie miało charakter konsultacji.
Oznacza to, że wspólnie będziemy zastanawiać się jakie macie Państwo potrzeby i oczekiwania oraz w jaki sposób najlepiej te potrzeby i oczekiwania zaspokoić.
Nie zawsze wspólna praca terapeutyczna jest najlepszym wyborem. Czasami lepszym wyborem może być skierowanie do lekarza, polecenie grupy wsparcia, grupy terapeutycznej lub polecenie innego terapeuty.
Jeśli wspólnie zdecydujemy się na wspólną pracę terapeutyczną, aby osiągnąć cel, który dla Państwa jest ważny, wtedy ustalimy szczegóły (KONTRAKT) dalszej współpracy.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA PIERWSZE SPOTKANIE KONSULTACYJNE ?
Zachęcamy, żeby przed pierwszym spotkaniem dać sobie czas na chwilę refleksji i odpowiedzieć na kilka pytań:
- Co chcę, żeby psycholog dowiedział się o mnie, o sytuacji zdrady, o moich reakcjach, o tym, z czym jest mi najtrudniej?
- Czego potrzebuję od terapeuty, co chcę wynieść z pierwszego spotkania konsultacyjnego?
- Czego oczekuję po całej terapii? W czym miałaby mi pomóc terapia?
Można sobie również przygotować pytania, które chce się zadać psychologowi.
Terapeuta w zależności od sytuacji może również na konsultacji pytać o przeszłość, w tym o relacje z rodzicami / opiekunami / rówieśnikami, o aktualne relacje, o uzależnienia, o symptomy w ciele, o pracę zawodową, o sny, o zapamiętany pierwszy sen z dzieciństwa.
JAK UMÓWIĆ SIĘ NA KONSULTACJĘ?
REZERWACJA PRZEZ INTERNET – natychmiastowe sprawdzenie wolnych terminów
Jeśli jesteście Państwo gotowi, aby umówić się na konsultację, to kliknijcie przycisk poniżej, aby sprawdzić wolne terminy wybranego psychologa i od razu zarezerwować spotkanie.
Konsultacja może również odbyć się za pośrednictwem Internetu (przez Skype lub Zoom), jeśli nie mieszkacie Państwo w Warszawie.
REZERWACJA I ROZMOWA PRZEZ TELEFON.
Można też zarezerwować wizytę telefonicznie oraz porozmawiać z nami przez telefon, jeśli macie Państwo jakieś pytania odnośnie konsultacji.